فرم خیمه

فرم خیمه یا مخروط در سازه های پارچه ای کششی

خیمه های متکی بر پایه، اصلی ترین شکل سازه های پارچه ای کششی هستند. ضمن اینکه بزرگترین طیف ممکن از اشکال را تولید می کنند. از جمله می توان به خیمه های منفرد، ترکیبات از چند خیمه، خیمه های معکوس (اینورس) و شکل های دارای لبه ی سخت یا زنجیروار اشاره کرد.

مقبولیت عام آنها به دلیل تنوع ویژگی های مثبتشان است. شکل سنتی چادر نوک تیز سیرک، الگوی بصری تعداد بی شماری از چادرهای اجاره ای جشن ها، پوشش های امفی تئاتر ها و دیگر مکان های سرگرمی و تفریحی بوده است.

فرم خیمه تک قله

کاربرد وسیع فرم خیمه

چند مثال اندک دامنه ی وسیع کاربرد فرم های خیمه ای را نشان خواهد داد . در اصلی ترین شکل خود، آنها دارای پلانی متقارن با یک راس مرکزی منفرد هستند که توسط یک دیرک عمودی نگه داشته می شوند. بسیاری از کارکردها به راحتی با سازه های تک پایه به طور نامتقارن تطابق پیدا نمی کنند . برای مثال در آمفی تئاتر ها وجود فعالیت برروی صحنه و همچنین وجود مطلوب ترین صندلی ها در نزدیکی خط مرکزی سازه مانع از قرارگیری پایه در آنجا می شود. بنابراین در بسیاری از این موارد یا اغلب آنها از یک پایه در هر طرف صحنه نمایش استفاده می شود.

خیمه ی اینورس

یک گونه ی جالب از سازه های خیمه ای، خیمه ی معکوس یا فرم اینورس است که در آن پارچه از پیرامون خود به سمت نقطه ای پایینتر در مرکز آن خم می شود . دلایل عملی متعددی برای گریز از چنین شکلی وجود دارد، از جمله دیوارها یا ستون های تکیه گاهی بلندی که در اطراف محیط آن لازم است، مانع بزرگی که توسط خود نقطه پایینی سقف در مرکز فضا ایجاد می شود و ضرورت زهکشی داخلی. اغلب اوقات و در همه ی موارد این شکل بندی به دلیل ظاهر چشمگیر آن انتخاب می شود.

فرم خیمه اینورس

 

برخی از پروژه های گروه مهندسی تیوان با فرم خیمه

خیمه تک قله

سایبان پارچه ای ماشین در اهواز

آلاچیق پارچه ای ویلا کرج

سایبان پارکینگ خودرو کرج

آلاچیق پارچه ای اتاق عقد باغ تالار شکوفه تهران

خیمه دو قله

سایبان پارچه ای شرکت پاکچوب تهران

سایبان پارچه ای شرکت آراد چوب

فهرست منابع :

کتاب سازه های پارچه ای کششی، نوشته کریگ هانتینگتون، ترجمه دکتر محمود گلابچی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم