فرم زین اسبی

فرم زین اسبی

یکی از فرم های معمار پسند فرم کایت یا زین اسبی است. این فرم با توجه به اختلاف نقاط انتهایی آن به ایجاد فضایی مدرن برای معماران می افزاید و فضایی مطلوب تر را به نمایش می گذارد .هرچند برخی از طراحان خوش ذوق از این فرم برای ایجاد تنوع کاری بالا و جذابیت هر چه بیشتر استفاده می کنند.

آلاچیق پارچه ای در ویلا زیبادشتآلاچیق پارچه ای فرم کایت ویلا در کردان

طراحی فرم کایت

در نبود تکیه گاه هوای فشرده، هیچ سایبان پارچه ای با اندازه قابل توجه نمی تواند بدون داشتن انحنای آنتی کلاستیک، بارهای متغیر را با اطمینان کافی تحمل کند. با اینحال طراحی که قادر به تجسم و دستکاری شکل های آنتی کلاستیک باشد، به دامنه ی وسیعی از فرم های تماشایی و بسیار زیبا که در سازه های پارچه ای کششی امکانپذیر است دسترسی پیدا می کند.

این طیف اشکال با دستکاری اجزای متفاوتی که پارچه را نگه می دارند، یا مهار می کنند، مثل کابل ها قوس ها، پایه ها،خرپاها و تیرهای حلقوی قابل دستیابی است.

در نوع زین اسبی اشکال آنتی کلاستیک به کمک اجزای تکیه گاهی پیرامون نقطه ای، خطی یا منحنی که از تغییر ارتفاع برای ایجاد سطوح دو انحنایی بهره می گیرند، تولید می شوند. با تقسیم مجدد یک شکل پیرامونی مفروض به کمک قوس ها یا عناصر منحنی مشابه، می توان ترکیب هایی از اشکال زین اسبی پدید آورد.

سایبان پارچه ای ورودی فرم زین اسبیسایبان حیاط ویلا با فرم زین اسبی

جذابیت فرم کایت

در یک شکل زین اسبی احنای پارچه با استفاده از تکیه گاه های پیرامونی(نقطه ای، خطی یا منحنی) که همه آنها در یک صفحه قرار ندارند، ایجاد می شود.در حالی که در یک مخروط ممکن است همه تکیه گاه های پیرامونی در درون یک صفحه قرار گیرند اما انحنا با اتصال پارچه به نقطه ای داخلی که خارج از صفحه تکیه گاه های پیرامونی قرار دارد فراهم شود. به این ترتیب اشکال مخروطی یا مخروطی معکوس نتیجه می شوند. ترکیب تکیه گاه های پیرامونی می توانند متنوع باشد و نقاط تکیه گاهی اضافی را می توان به منظور تغییر شکل سقف های خیمه ای افزود و یا ممکن است نظیر شکل های زین اسبی، دو یا چند سایبان خیمه ای را در ترکیب هم استفاده کرد.

برخی از پروژه های گروه مهندسی تیوان با فرم زین اسبی

آلاچیق پارچه ای بام مجتمع مسکونی تهران

سقف کششی بام پاسداران تهران

سایبان ویلایی سهیلیه کرج

فهرست منابع:

کتاب سازه های پارچه ای کششی، نوشته کریگ هانتینگتون، ترجمه دکتر محمود گلابچی.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *