ورزشگاه آفریقا جنوبی کیپ تاون

استادیوم کیپ تاون

مکان استادیوم کیپ تاون

کیپ‌تاون دومین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی بعد از ژوهانسبورگ است. کیپ‌تاون محبوب‌ترین مقصد جهانگردان در قاره آفریقا است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را به آفریقا می‌کشاند. شهر کیپ‌ تاون در برابر پس‌زمینه‌ی کوه نمادین و خلیج کبود رنگ تیبل قرار دارد. خلیج تیبل یکی از معروف‌ترین خلیج‌های آفریقای جنوبی است که خوک‌های آبی و کوسه‌های سفیدش شهرت جهانی دارند.

استادیوم باشکوه کیپ تاون در این شهر واقع شده است. این محدوده جغرافیایی که از آن به عنوان “نقطه سبز” نیز یاد می شود، محل برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی از جمله اسب سواری است. محوطه اطراف استادیوم یکی از مناطق جذاب شهر می باشد. نمای زیبای استادیوم کیپ تاون برای همیشه محوطه ” نقطه سبز” را متحول می کند. معماری زیبای این استادیوم باعث شده که آن را “ستاره کیپ تاون” بنامند.

سازه کششی و سبک ورزشگاه کیپ تاون آفریقا

کارایی و گنجایش استادیوم

این استادیوم توسط گروه  GMP Architekten،  دو شرکت محلی Karol لوئیس و همکاران طراحی شده است .این استادیوم برای بازی های جام جهانی فیفا 2010 ساخته شد. بیش از ۲۵۰۰ کارگر در زمان ساخت این استادیوم در آن مشغول به کار بودند و حدود ۱۲۰۰ نفر نیروی متخصص، این کارگران را آموزش داده اند. این استادیوم همچنین از سال 2010 استادیوم خانگی باشگاه آژاکس کیپ تاون و میزبان تورنومنت جایزه بزرگ راگبی 2015 بود. استادیوم کیپ تاون بین تپه سیگنال و اقیانوس اطلس، نزدیک به مرکز شهر کیپ تاون و اسکله ویکتوریا و آلفرد، مکانی عمومی برای گردشگری و مرکز خرید، قرار گرفته است. این استادیوم در طول بازی های جام جهانی 2010، 64100 نفر ظرفیت داشت اما بعداً به 55000 نفر کاهش یافت. اولین بازی ای که استادیوم کیپ تاون میزبان آن بود، دربی آژاکس کیپ تاون و سانتوس بود که در تاریخ 23 ژانویه 2010 برگزار شد.

طراحی استادیوم کیپ تاون

طراحی و ساختار سقف این استادیوم در تمام دنیا بی نظیر است. ساختار پایه ای این استادیوم شباهت زیادی به چرخ دوچرخه دارد. حدود ۷۲ کابل حلقه های درونی و بیرونی این دایره را که برای بالابردن سقف استادیوم تا ارتفاع کنونی به کار رفته را به هم متصل می کنند.

سازه کششی ورزشگاه کیپ تاون

ویژگی های سازه ای استادیوم

از ویژگی های این استادیوم سقف منحنی شیشه ای لایه لایه با روکش شیشه شفاف در وسط و در قسمت خارجی(بالا) یک حلقه لعاب دار به منظور کاهش شدت نور و حرارت میباشد. نماها و زیر سقف  از جنس شیشه نیمه شفاف هستند که  با پوشش نقره ای روکش شده اند.

نوآوری دیگری که در ساخت سقف این استادیوم به کار رفته استفاده از شیشه های کلفت ۱۶ میلیمتری برای پوشش و محافظت تماشاچیان از بادهای تند و باران است. بدین ترتیب نور خورشید می تواند وارد شود و به علاوه لایه های زیرین سقف صدای داخل استادیوم را تلطیف می کند. تمام سیستمهای به کار رفته در این استادیوم تست شده بود و این استادیوم نوساز آماده استقبال از میهمانان آفریقای جنوبی در طول برگزاری جام جهانی 2010 بود. زمین های اطراف استادیوم از جذابیت های خاصی برخوردار است و محل برگزاری مسابقات اسب دوانی و مسابقات گلف می باشد.

ورزشگاه کیپ تاون آفریقا جنوبی

ویژگی منحصربفرد طراحی استادیوم

طبق گفته معماران سازنده این استادیوم، در شرایط اورژانسی، استادیوم کیپ تاون می تواند در حدود ۱۵ دقیقه تخلیه شود. طراحی این استادیوم بدین ترتیب است که تماشاگران نزدیک به جریان بازی هستند و با ارزان ترین بلیط می توانند بهترین دید را از بازی داشته باشند. استادیوم نزدیک خط ساحلی است و در اطراف آن فروشگاه ها و مراکز تفریحی متعددی تعبیه شده است. این برای شهر کیپ تاون امکان بسیار خوبی است ولی در این صورت ممکن است زمین چمن استادیوم آسیب هایی ببیند.

وجود بستر صخره ای در نزدیک سطح زمین محل احداث این استادیوم بدان معناست که این استادیوم هرگز سقوط نخواهد کرد و به همین دلیل می بایست بلندتر ساخته شود و این هزینه به مراتب بیشتری را در بر داشت. به عنوان شهر اصلی میزبان جام جهانی و با توجه به فاصله زیاد کیپ تاون با سایر شهرها، استادیوم کیپ تاون به زمان و هزینه بیشتری برای سخت نیاز داشت تا ارتباط خوبی با سایر مراکز داشته باشد.

استادیوم کیپ تاون

طبقه بندی استادیوم

طبقه همکف شامل: اتاق تیم ورزشی، جایگاه ویژه، پارکینگ، تسهیلات پزشکی و پلیس، محل جمع آوری زباله می‌باشد.

طبقه اول شامل: استودیو های تلویزیون و رادیو، دفاتر فیفا و کارکنانش می‌باشد.

طبقه دوم شامل: محل تقاطع مسیر دسترسی افراد تا ردیف دوم، سکوی ویژه معلولین، بوفه، محل ورودی جایگاه ویژه می‌باشد.

طبقه سوم شامل: کلوپ های ورزشی و تجاری، سالن چند منظوره، اداره امنیت پلیس، آشپزخانه کوچک مواد غذایی می‌باشد.

طبقه چهارم شامل: طبقه فوقانی کلوپ های ورزشی و تجاری، آشپزخانه بزرگ جهت آماده سازی مواد غذایی، دفاتر مدیریت استادیوم می‌باشد.

طبقه پنجم شامل: سالن استراحت مخصوص (VIP) می‌باشد.

طبقه ششم شامل: محل تقاطع مسیر دسترسی افراد تا ردیف سوم می‌باشد.

امروزه این استادیوم برای تعدادی از رویدادهای ورزشی و سرگرمی استفاده می شود. و با وسایل مدرن مهمان نوازی ، کنفرانس و ضیافت و تجهیزات پزشکی مجهز شده است. و دارای ۹۰۰ توالت و ۳۶۰ رگبار، ۱۶ آسانسور، و ۱۱۵ گردان ورود وجود دارد. استادیوم کیپ تاون با استفاده از تعدادی روش های سبز و ابتکارات طراحی و ساخته شد. توسط یک پارک شهری احاطه شده است، و توسط یک سری از جاده ها به خوبی برنامه ریزی شده است. استادیوم کیپ تان یک قطعه های دیدنی از معماری است که فضای شگفت انگیز برای فوتبال و راگبی،کنسرت های بزرگ موسیقی بین المللی را فراهم می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *