ورزشگاه امام رضا مشهد

استادیوم امام رضا

طراحی سازه های چادری در مقیاس بزرگ

طراحی المان های این بخش معماری شامل چهار قسمت اصلی است. طراحی معماری، طراحی سازه نگهدارنده سیستم، طرح غشا و مشخص نمودن کشش مورد نیاز غشا می باشد. ماهیت پوسته ای و سبک بودن چنین سازه هایی باعث پوشش دهانه های بزرگ با کمترین مصالح می گردد.

کاربری این پوشش ها در طراحی محیط خارجی و تمام مواردی که نیاز به ایجاد سایبان و المان های معماری که از این جمله می توان به سازه های دائمی و موقت جهت فضاهای تاریخی و باستانی، فضاهای ورزشی، فضاهای همایشی و کنفرانسی، استادیوم ها، ورودی های ساختمان، رستوران های دایر در فضای باز، آلاچیق، سایبان پارکینگ و به عنوان المان هایی برای جدا کردن فضاهای طبقاتی استفاده کرد.

استادیوم امام رضا مشهد

مزیت استفاده از سازه های پارچه ای در استادیوم

پوسته های به کار رفته در این سازه ها نسبت به مصالح متداول ساختمانی دارای تنوع، انعطاف پذیری و سبک تر بوده است. برای این سازه ها می توان بدون هیچ محدودیتی شکل و ساختار سطحی حتی سه بعدی ایجاد کرد. رفتار لرزه ای مناسب به جهت سبک وزنی آنها، درجه ی نامعینی زیاد مزیت هایی برای پوشش دهانه های بزرگ بدون نیاز به ستون، سبب اهمیت استفاده از این سازه ها در مکان هایی همچون استادیوم های ورزشی، سالن های صنعتی، آشیانه هواپیما و نمایشگاه ها می شود.

ورزشگاه امام رضا مشهد

سقف ورزشگاه امام رضا مشهد یکی از جدیدترین و به روز ترین سازه های پارچه ای در ایران می باشد. استادیوم 30000 نفری در زمینی به مساحت 4.5 هکتار و با زیربنایی حدود 20000 متر مربع درضلع شرقی مکان مجموعه ورزشی آستان قدس احداث شده است.

برای پوشش استادیوم راههای زیادی پیشنهاد شد که در انتها به دلیل ویژگی های منحصربفرد پوشش های چادری انتخاب شد. از آنجایی که اجرای این طرح نیاز به تکنولوژی و توانمندی خاص داشت در نهایت قرارداد اجرای سازه سقف جایگاه تماشاچیان با همکاری بین شرکت آذران سازه و شرکت آلمانی EFA  انجام شد.

استادیوم 30 هزار نفری امام رضا در اسفند 1395 افتتاح شد و تا کنون جز بهترین ورزشگاه ها در خاورمیانه محسوب می شود.

ورزشگاه امام رضا

فهرست منابع :

کتاب سازه در معماری، نوشته ماریو ساوادوری، ترجمه دکتر محمود گلابچی.

مقاله ” بررسی سازه های غشایی به عنوان سازه های نو در ساخت فضاهای ورزشی ” نویسندگان : مریم باقر زاده و سید مرتضی کاظمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم