پرگولا چیست و در طراحی باغ ویلا چه کاربردی دارد؟

خواندن این مطلب 10 دقیقه زمان می برد

پرگولا

پرگولا چیست؟ در واقع پرگولا سازه ای چادری و به شکل آلاچیق است که در مناطق روباز طراحی می شود. پرگولا را در مناطق مختلفی از قبیل فضاهای تفریحی، سرسبز و بام آپارتمان های مختلف به کار ببرید. در کل سازه ای است که می تواند بصورت تاشو یا متحرک طراحی شده و از مدل های متعددی برخوردار باشد.

پرگولا پارچه ای مدرن می تواند کاربردها و ویژگی های متنوعی در ساختار محوطه سازی برای انواع فضاهای آزاد داشته باشد و زیبایی بی نظیری را در طراحی ایجاد کند.

برای آشنایی بیشتر با این سازه و کاربرد و نحوه ساخت آن با ما همراه باشید.

انواع پرگولا

 1. پرگولای چادری یا سبک، یکی از انواع پرکاربرد پرگولا بوده که خود شامل دو نوع متحرک و ثابت هستند.
 • پرگولای چادری متحرک : این سازه بصورت دستی و برقی موجود است. در نوع دستی، برای بالا و پایین بردن سازه پرگولا باید از یک میله استفاده شود. در حالیکه در نوع برقی آن می توان بوسیله ریموت این کار را انجام داد.
 • پرگولای پارچه ای ثابت : این نوع از پرگولا که خود در دسته بندی پرگولاهای چادری قرار دارد، ثابت هستند و امکان بالا و پایین کردن سازه چادری را ندارید. در واقع آلاچیق ثابت پارچه ای در جای خود فیکس شده و بازو بسته نمی شوند.
 •  پرگولای پارچه ای، (تک پایه) است و بوسیله کناره سازه، در مکان مورد نظر خودش می ایستد. این مدل که بیشتر برای فضاهایی مثل: تراست ساختمان ها، لب ساحل و یا مسافرت طراحی شده است، سه پایه دارد که از طریق یک لوله نگه داشته می شود.

2. از انواع دیگر پرگولا می توان به مدل چند پایه ای اشاره کرد که کاربرد متفاوت تری نسبت به انواع دیگر پرگولاها دارند. این نوع از آلاچیق ها کاربردشان برای اجرا در مکان هایی با متراژ بسیار بالا است.

پرگولا

پرگولا پارچه ای ثابت

پرگولا چادری

پرگولا پارچه ای متحرک

برای مشاهده تمامی پروژه های تیوان و نمونه های بیشتر پرگولا کلیک کنید.

بررسی برخی دیگر از مدل های پرگولا

 • پرگولاهایی که سقف مسطح دارند بیشتر در حیاط منازل قابل استفاده هستند که می توانید نوع سقف شیب دار و مسطح را با یکدیگر ترکیب کرده تا به فضای ورودی حیاط و در کنار گیاهان روینده سایه زیبایی را برای ساکنین خلق کنید.
 • انواع قاب فلزی نیز برای پرگولا موجود هستند که به خاطر چوب و فلزی که در کنار هم برای ساخت آن استفاده شده، کاربرد صنعتی به این مدل بخشیده است.
 • پرگولاهای سقف شیب دار نیز یکی از انواع دیگر محسوب می شود و برای آلاچیق های مخصوص حیاط که مناسب استراحت هستند در نظر گرفته می شود.

آلاچیق های مدرنی هم بر اساس جذب نور آفتاب طراحی شده اند که به آنها سایبان هایی با سقف خورشیدی گفته می شود.

نمونه پروژه های پرگولا گروه مهندسی تیوان

سایبان زین اسبی / حیاط / فشم تهران

فرم شید

پرگولا متحرک / ویلا شخصی / زیبادشت کرج

سقف متحرک
نورپردازی سازه چادری
آلاچیق چادری در حیاط خانه در کرج
سقف متحرک

کاربرد پرگولا

 • با استفاده از پرگولاهای متنوع و زیبا، فضایی هیجان انگیز و سرشار از آرامش را در محوطه کوچک تراس برای خود ایجاد کنید. انتخاب و قرار دادن گیاهان و گل های مختلف درون این فضا، زیبایی محوطه را دوچندان خواهد کرد.
 • برای اجرای مهمانی های متعدد خود می تواید محوطه سازی مناسب، برای پرگولای مورد نظر در درون باغ و حیاط داشته باشید. بخصوص اینکه با استفاده از طراحی جذاب، استفاده از گیاهان بالارونده یا تابش نور از شیارهای مسقف سازه، فضای رویایی را برای مهمانان خلق کنید.
 • از کارایی های شگفت انگیز پرگولا استفاده کنید و گلخانه زیبایی، در زیر سازه برای محوطه مورد نظر ایجاد کنید. سقف شبکه ای آلاچیق می تواند به عنوان بهترین منبع، برای تامین نور کافی گیاهان مختلف باشد.
 • افرادی که در مناطقی با پوشش گیاهی فراوان زندگی می کنند از آلاچیق های چوبی بیشتر استفاده می کنند، چون سازه چوبی هماهنگی جالبی را با این فضاها ایجاد می کند.
 • از مدل های فلزی پرگولا نیز بیشتر در طراحی های صنعتی استفاده می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پارچه پی وی سی
آلاچیق های چادری با طراحی خاص
سقف-متحرک-برقی
سقف متحرک حیاط
سقف متحرک برقی
پارچه پی وی سی
آلاچیق های چادری با طراحی خاص
سقف-متحرک-برقی
سقف متحرک حیاط
سقف متحرک برقی