اهمیت استفاده از سازه های چادری

چرا استفاده از سازه های چادری ارزشمند است؟

سهم قابل توجهی از مصرف انرژی آب مصالح و زمین­های کشاورزی در صنعت ساختمان می­ باشد.

علاوه­ بر آن افزایش آلودگی هوا محدود بودن ذخایر و منابع آب و انرژی و آلودگی محیط زیست لزوم استفاده از سیستم­ های ساختمانی با ملاحظات زیست محیطی را دوچندان می­ کند.

یکی از سیستم­ های ساختمانی که در دهه­ های اخیر به دلیل تعامل و سازگاری با محیط زیست و همچنین انعطاف و پویایی ورفتار خالص در سازه آن مورد توجه بیشتری قرار گرفته سیستم­ های سازه­ های کششی می­ باشد.

 

یکی از بزرگترین مشکلات سازه ­های کنونی حجم آوار بسیار زیاد آن­ها در صورت خرابی در اثر بلاهای طبیعی از جمله سیل و زلزله می­باشد که این حجم آوار می­تواند سبب قطع شریان­ های حیاتی گردد.

یکی از فرم­های سازه ­ای که امروزه به دلیل سبک بودن و مزایای خیلی زیاد در حال گسترش می­ باشد سازه­ های چادری است. این سازه ها قابلیت استفاده در تمامی اقلیم ها را دارند. با انتخاب مصالح مناسب در هر آب و هوایی قادر به ایجاد شرایط آسایش هستند.

انفجار جمعیت واستفاده بی­رویه از امکانات طبیعی اثرات جبران­ ناپذیری بر محیط زندگی ما تحمیل کرده است که میراث آن برای آیندگان چیزی جز تخریب محیط و نابودی طبیعت نیست.

حل این مشکل نیاز به تلاش و همکاری همه انسان­ها دارد تا بتوان پایداری را دوباره به محیط طبیعی بازگرداند.

در معماری نیز یکی از جدیدترین سازه ­های همسو با طراحی پایدار سازه­ های غشایی هستند.این سازه ­ها دارای خصوصیاتی می ­باشند که می­توان آنها را در زمره سازه­ های مانا و پایدار دسته ­بندی کرد.

فهرست منابع:

کتاب معماری سازه، نویسنده جی جی اسکیرل، ترجمه رئوف قاسمی.

مقاله “بهره گیری از سازه های کششی به منظور افزایش تعامل بصری بین انسان و طبیعتبرای دستیابی به توسعه پایدار” ارائه شده در کنفرانس بین المللی معماری مدرن، نویسنده بابک سرور.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *