طراحی سازه های پارچه ای

چگونه سازه های پارچه ای طراحی می شوند؟

سازه های غشایی سازه هایی هستند که بر اساس منطق رفتاری غشاها عمل می کنند.

منظور از سازه های غشایی به واقع سازه هایی هستند که از غشاهای بسیار نازک تشکیل شده اند و به واسطه هندسه و فرم خود از عهده عملکرد سازه ای خود بر می آیند. علاوه بر آن عمل کرد سازه ای غشا با ایجاد کشش در آن قبل از بارگذاری به مراتب بهتر می شود.

طراحی ساختمان با سازه چادری با طراحی ساختمان های ساده بسیار متفاوت است. در طراحی این سازه ها نمی توان ابتدا پلان بنا را کشید و سپس ان را اجرا کرد. در این نوع سازه ها از مرحله اول طرح اولیه ای متناسب با عملکرد ارائه می شود در مرحله بعدی با ساخت ماکتی از فضا شکل کلی آن را پیدا می کنند و سپس به تحلیل کلی سازه می پردازند و در نهایت تمامی جزئیات سازه را طراحی می کنند.

طراحی سازه های پارچه ای متحرک

 طراحی ساختمان‌های ثابت و ایستا تفاوت های زیادی با طراحی سازه های متحرک دارد. با هم‌فکری مهندسان معماری و مکانیک، سازه ای بی نقص برای متقاضی ساخته خواهد شد: سازه ای با عمر زیاد در برابر تمام شرایط محیطی و با طراحی کاملی از عوامل متحرک.

بخش های متحرک یک سازه یا سخت هستند یا نرم. در سازه های سخت، جرثقیل عنصری حذف نشدنی در حرکت دادن اجزا، به خصوص روی ریل است. یک طراح باید تمام قسمت‌های سازه ی سخت را با دقت نظم دهد تا از ایجاد انحنا و جنبش اضافی جلوگیری شود.

اما در سازه های نرم (که در آن اغلب از کابل برای حرکت دادن سقف استفاده می شود) چنین مشکلی وجود ندارد. زیرا انعطاف پذیری، سبکی و فرم پذیری سازه ی نرم و غشایی باعث سهولت بیشتر در حرکت آن می شود.

فرآیند طراحی سازه های پارچه ای ثابت

طراحی فرم غشا

در سازه های پارچه ای فرم معماری و عمل کرد سازه ای یکی هستند در نتیجه مهندسی ساختمان و معماری جدا نشدنی اند و درک رفتار سازه یک ابزار اساسی در طراحی این نوع از سازه ها می باشد.

 

طراحی سازه های پارچه ای

طراحی تکیه گاه ها

بخش دیگری از سازه های غشایی عناصری هستند که وظیفه ی انتقال بار غشا به زمین را برعهده دارند. این عناصر به طور عمودی تکیه گاه نامیده می شوند. تکیه گاه ها در سازه های چادری به صورت دیرک های خارجی کابل های معلق از دیرک های خارجی و دیرک های داخلی هستند.

 

طراحی سازه های چادری

انتخاب مصالح

یکی دیگر از انتخاب های موثر انتخاب مصالح مورد استفاده چه در مورد غشا و چه در مورد متعلقات سازه ای است که معمار با کسب دانش کافی می بایست به آن پاسخ دهد. انتخاب نوع پارچه براساس شرایط مهم اقلیمی و کاربری سازه بسیار حائز اهمیت می باشد. البته یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع مصالح مقدار هزینه برای اجرا پروژه از طرف کارفرما می باشد.

اتصالات سازه های پارچه ای

طراحی لبه ها و مرزها

در لبه ها و مرزها به دلیل تنش های بالای ناشی از پیش تنیدگی و نیز بارگذاری سازه این قسمت ها نیاز به طراحی و مقاوم سازی دارند.

استفاده از رایانه در طراحی سازه های پارچه ای

رایانه ها به دلیل ظرفیت محاسباتی بالا و دقت و سرعت عمل در انجام محاسبات تاثیرات بسیار شگفتی در پیشرفت تکنولوژی مخصوصا صنعت معماری و طراحی داشته اند. امروزه استفاده از نرم افزارهای طراحی پارچه و سازه کار را برای معماران در این حیطه بسیار ساده تر و دقیق تر کرده است.

 

فهرست منابع:

کتاب درک رفتار سازه ها، نویسنده فولر مور، ترجمه محمود گلابچی.

کتاب معماری تغییر فرم پذیر، مولفان: دکتر محمود گلابچی-دکتر کتایون تقی زاده-لادن وجدان زاده.

مقاله “کاربرد سازه های غشایی و چادری به عنوان سازه های نو در ساخت فضاهای ورزشی” نویسندگان شکوفه صالحی و محمد پیرمحمدی.

One thought on “طراحی سازه های پارچه ای

  1. Pingback: معماری ورزشگاه امام رضا مشهد چگونه است؟ | گروه مهندسی تیوان ⚽

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم