سازه چادری آرک

سازه چادری آرک

برای سازه های با دهانه متوسط قوس های لوله ای فولادی به کار گرفته می شوند گرچه خرپا های لوله ای، الوار چوبی لمینت شده با چسب و حتی بتن هم استفاده می شوند. گاهی فرم آرک عمود بر محور آتریوم قرار داده خواهند شد، اشکال چنین آرایشی این است که قوس ها یا باید به طریقی بادبندی شوند یا انتهایشان گیردار شود تا از واژگونی جانبی آنها جلوگیری شده باشد. بیشتر اوقات جفت قوس های همجوار را در پلان می چرخانندتا نوک هایشان به شکل X با هم تلاقی و در نتیجه پایداری جانبی یکدیگر را تامین کنند.

سایبان های پارچه ای با فرم قوسی یا آرک شکل دیگری از قوس های متقاطع را ایجاد می کنند. طرح آنها نوعی پالایش قوس های موازی متداول محسوب می شود که در آن نوک قوس های همجوار به سمت یکدیگر شیب داده می شوند تا برهم مماس شده و به یکدیگر متصل شوند. و به این ترتیب پایداری جانبی سازه های چادری این فرم تامین خواهد شد. این راهکار در مرکز خرید بونا ونتورا در کالیفرنیا توسط معمار چارلز کوبر اجرا شد.

فرم آرک سایبان ماشین در ایرانسایبان پارکینگ فرم آرک در شمال ایران

موارد استفاده از سازه چادری آرک

از موارد استفاده ای این فرم در فضاهایی ست که باید با استفاده از کمترین ستون فضا را بوسیله ی سایبان های پارچه ای پوشاند که در این حالت از فرم قوسی یا آرک با یکطرف کنسول استفاده می شود.

سقف های دارای تکیه گاه قوسی در دهانه های بزرگ نسبت به سیستم های هوانشین یا گنبد کابلی کارایی کمتری دارند به دلیل اینکه بر اعضای فشاری اتکا دارند و در کل پهنای سقف ادامه پیدا می کنند.

فرم های قوسی به طور معمول نسبت به فرم های خیمه ای یا مخروطی محدودیت بیشتری دارند، گرچه گاهی قوس های منفرد در دهانه های بزرگ با تاثیر بسیار چشمگیر به کار گرفته شده اند.

سایبان پارچه ای فرم آرک تهرانسایبان حیاط فرم آرک در تهران

اهمیت فرم آرک در سازه چادری

در تلفیق فرم ها فرم آرک یکی از طرح هایی ست که در تلفیق با فرم زین اسبی و مخروطی زیبایی های آن دو چندان می شود و ظرافت های خود را بهتر نشان می دهد. در سایبان های پارچه ای که این فرم و زین اسبی تلفیق شده اند فرم های خاص و جذابی بوجود آورده اند که این سایبان ها چشم هر بیننده را به خود جلب می کنند.

برخی از پروژه های گروه مهندسی تیوان با فرم آرک

سایبان پارکینگ ماشین آبعلی تهران

سایبان پارچه ای تراس ویلا لواسان

فهرست منابع :

کتاب سازه های پارچه ای کششی، نوشته کریگ هانتینگتون، ترجمه دکتر محمود گلابچی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *