خدمات سازه های پارچه ای کششی

مشخصه اصلی سازه های پارچه ای کششی،‌ استفاده از سیم یا کابل به منظور ایجاد کشش در سطح پوسته آن‌ها است. در واقع رایج‌ترین شکل ساختار پوسته‌های کششی، استفاده از معماری کششی است. سازه های کششی می‌توانند اشکال مختلفی را به خود بگیرند اما در حالت کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: زینی و مخروطی. استفاده از این معماری، ساختاری بشدت چشم‌نواز و زیبا را خلق می‌کند. با کشیدن پارچه به اندازه کافی در واقع امکان ایجاد هرگونه کشش احتمالی را از سطح غشاء سازه را برطرف می‌کند و از طرف دیگر به پارچه بکار رفته به حدی مقاوم است که در برابر هرگونه آسیب احتمالی ناشی از شرایط آب‌و‌هوایی به خوبی دوام می‌آورد.

در این قسمت اگر بخواهیم به طور کلی به بررسی مزیت‌های استفاده از سازه‌ های پارچه‌ ای کششی بپردازیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1- این سازه‌ها در اقلیم‌ها و شرایط جوی گوناگون به مدت بیش از 30 سال (در صورت استفاده از مواد اولیه مرغوب) پایدار و کارآمد هستند.

2- قابلیت طراحی،‌ بهینه‌سازی و اجرای این سازه‌ها متناسب با شرایط آب‌و‌هوایی مختلف وجود دارد.

3- زمان اجرای این سازه‌ها در مقایسه با سایرین بسیار کوتاه‌تر است.

4- از نظر میزان وزن و سنگینی، این سازه‌ها در گروه سازه‌های با وزن متوسط دسته‌بندی می‌شوند.

5- به دلیل دارا بودن سطوح براق و شفاف، امکان انعکاس تابش خورشید و ایجاد مناظر و صحنه‌های جذابی را دارند.

معماری سازه های پارچه ای کششی

معماری این سازه ها بگونه ای است که معمولا برای سازه های موقت در نمایشگاه ها، بازارها و سایبان ها کاربرد دارند. همچنین برای سازه های دائمی مانند موزه ها، پایانه های هوایی نیز استفاده می شوند. معمولا در ساختمان های با بیش از یک طبقه نمی توان از این سازه ها استفاده کرد زیرا قادر به شکل دادن یک سیستم طبقه ای معمولی نیستند. سازه های چادری با داشتن غشای سخت برای مناطق با آب و هوای معتدل مناسب تر هستند. همچنین مناطقی که به دور از بادهای منظم و شدید هستند می توانند استفاده بهتری از این نوع سازه ها داشته باشند.

زیبایی سازه های پارچه ای کششی

سازه های پارچه ای با داشتن انحنای رفت و برگشتی لبه ها و صفحات و امکان بکارگیری رنگ های لطیف و زنده، دارای زیبایی منحصربفردی هستند. یکی از دلایل زیبایی سازه های پارچه ای، بافت و الگوی شبکه های کابلی بکار رفته در آن است. با استفاده از تار و پود شبکه های کابلی، حس انحنا در سطح چادر بیشتر می شود.

تعمیر سازه‌های پارچه‌ای

یکی از مهم ترین خدمات سازه های کششی تعمیر این سازه ها در صورت نیاز است. سازه های پارچه ای کششی به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی که دارند، امکان طراحی باورنکردنی و مزایای عملکردی بسیار ویژه‌ای را در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند در عین حال مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری آن‌ها در مقایسه با سایر سازه‌های معماری موجود امری راحت‌تر است. این سازه‌ها معمولا از مواد اولیه باکیفیت بالا ساخته می‌شوند اما با این وجود در مقابل اشیای تیز بشدت حساس هستند و امکان پارگی در آن‌ها در برخورد با این‌گونه اشیا زیاد است.

پارگی‌های احتمالی کوچک را می‌توان با وصله‌های ساده‌تر ترمیم نمود اما در صورتی که این پارگی‌ها توسعه پیدا کند، برای تعمیرات آن نیاز به جوشکاری هوای داغ پرتابل داریم. در واقع مسئله مهم در خصوص بحث تعمیرات سازه های پارچه ای کششی،‌ جلوگیری از بروز هرگونه پارگی احتمالی است چرا که با دقت در این امر بسیار مهم می توان از هزینه‌های اضافی تحمیلی به مصرف‌کننده جلوگیری نمود.

شستشوی سازه‌های پارچه‌ای

هر غشاء با روکش خاص خود،‌ روش‌های خاص خود را برای شستشو و تمیز کردن دارد اما در حالت کلی فرآیند تمیزکردن این سازه‌های پارچه‌ای به کمک برس‌های بلند، آب صابون یا شستشوی تحت فشار انجام می‌شود. بسته به ابعاد سازه مورد استفاده،‌نیاز به بالابرهایی برای تسهیل امر شستشو است و همچنین در مواقع بخصوصی نیاز به پرسنل آموزش‌دیده برای پیش‌برد کار خواهیم داشت. همچنین درصورتیکه با سازه‌های کششی چند طبقه مواجه باشیم، می‌توانیم از داربست‌های نیمه‌دائمی به منظور ساده‌شدن دسترسی‌ها برای کار شستشو استفاده نمود.

اگر در پروژه‌ای از پارچه‌های پی‌وی‌سی استفاده شود، شستشوی سالانه آن امری ضروری است چرا که عمر مفید پارچه‌ها وابسته به این شستشوی سالانه است لذا در صورتی که در یک پروژه خاص دسترسی‌ها به منظور انجام امور نظافت محدود یا حتی غیر ممکن باشد باید به پارچه‌های PTFE به عنوان جایگزین مناسب فکر کنیم؛ چرا که این پارچه‌ها به دلیل اینکه از غشاء فایبرگلاس با روکش تفلون بافته شده‌اند، عملکرد بهتری در مقایسه با پی‌وی‌سی در مقابل لکه‌ها و آلودگی‌های احتمالی خواهند ‌داشت. همچنین اگر نیاز به پارچه‌ای داریم که در مقابل شدیدترین آلودگی‌ها و گردوغبار احتمالی بدون نیاز به هرگونه تعمیر و نگهداری و شستشوی احتمالی مقاومت کند،‌ نوآورانه‌ترین پیشنهاد ممکن استفاده از پارچه PTFE با روکش تیتانیم‌اکسید است.

نورپردازی سازه‌های پارچه‌ای

به عنوان یک بخش مهم از طراحی سازه پارچه‌ای کششی، باید در خصوص نورپردازی مناسب آن به خوبی فکر شود. نورپردازی این سازه‌ها می‌تواند در محیط داخلی و یا خارجی آن‌ها انجام شود؛ مثلا برای نورپردازی داخلی استفاده از نور جلو برای ایجاد نور منعکس‌شده نرم برای سقف‌ها یا صفحه‌ها گزینه مناسبی است و همچنین برای سایبان‌های خارجی، نورپردازی به سمت بالا می‌تواند نور را به سطح برگرداند.

اگر بخواهیم به عنوان یک مثال عملی برای کاربرد در سازه‌های پارچه‌ای نگاه کنیم،‌ LED ها گزینه بسیار مناسبی هستند؛ چرا که قابلیت‌هایی از قبیل تغییر رنگ، تولید گرمای کم و اتصالات سبک و کوچک را برای ما به ارمغان می‌آورد. همچنین می‌توانیم LED را به راحتی در قسمت سایبان سازه مخفی کنیم و به این صورت ترکیب و زیبایی سازه ما دچار آسیب نمی‌شود.

رگلاژ سازه‌های پارچه‌ای

اصول اولیه نصب و راه‌اندازی اکثر سازه های پارچه ای کششی یکسان است و از یک مجموعه دستورالعمل ثابت پیروی می‌کند. برای اینکه بتوان این سازه‌ها را در برابر تکانه‌های خارجی از جمله باد‌های شدید مقاوم کرد، از مهاربندهای خارجی استفاده می‌شود. پایداری جانبی برای قوس‌هایی که در اینگونه سازه‌ها ایجاد می‌شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. خدمات سازه های کششی در این بخش بسیار پررنگ و مهم است.

سازه‌های پارچه‌ای رو به بالا و تحت زاویه خاصی کشیده می‌شود. همچنین برای محکم کردن پایین این سازه‌ها در محل اتصال به زمین از مته‌های بزرگ یا نوعی شمع‌های مخصوص استفاده می‌شود. از طرفی با توجه به کاربری مورد استفاده، پارچه‌های بکار‌رفته در این سازه‌ها یا همگن هستند یعنی در تمام جهات دارای مقاومت یکسانی هستند و یا ناهمگن می‌باشند به این معنی که در بعضی از جاها دارای مقاومت بیشتری هستند که با توجه به این ویژگی،‌ امکان توسعه دادن آن‌ها را می‌توان مورد بررسی قرارداد.

تعویض سازه‌های پارچه‌ای

یکی از مزیت‌هایی که برای سازه های پارچه ای کششی مورد توجه قرار می‌گیرد، قابلیت تعویض آن‌ها در صورت بروز هرگونه مشکل یا تغییر کاربری سازه است. در واقع این سازه‌ها را می‌توان با صرف هزینه کمتری در مقایسه با بسیاری از سازه‌های دیگر تعویض نمود. البته فرآیند انجام این کار،‌کاملا تخصصی بوده و قبل از هرگونه دخل و تصرف در سازه موجود باید طراحی بعدی مورد نظر توسط کارشناسان این حوزه به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و پس از انجام محاسبات معماری و مهندسی آن، اقدامات لازم برای تعویض این سازه‌ها انجام شود.

یکی دیگر از مزیت‌های این سازه‌ها،‌ قابلیت استفاده مجدد از پارچه‌ها،‌ پایه‌ها و سایر تجهیزاتی است که در سازه موجود بکاررفته‌است؛ یعنی لازم نیست تا همه مواد و تجهیزات مورد نیاز برای برپا کردن سازه جدید را از نو تهیه نمود. البته این مسئله بستگی به این نکته دارد که سازه‌های فعلی در اختیار،‌ قابلیت توسعه را دارا باشند.