سقف متحرک برقی در حیاط

سقف متحرک و انواع آن

تاریخچه سقف متحرک

ساخت سقف های متحرک از قدیم مرسوم بوده است. بعنوان مثال می توان چادرهای عشایر، سازه های سبک در باغ های دوره قاجار برای ایجاد سایه را نام برد. سازه های متحرک را بدلیل نصب مجدد و قابل حمل بودن، می توان در مکان های مختلف استفاده کرده و بسادگی و سریعا نصب کرد. امروزه با گسترش استفاده  از این سازه ها بخصوص در کشورهای صنعتی، پژوهشگران و صنعت گران توجه ویژه ای به این سازه ها دارند.

این سقف ها توسط سازمان فضایی و هوانوردی ژاپن با ترکیب اصول ریاضی و هنر سنتی آن را گسترش داده و به صفحات مسطح باز و بسته شونده دست یافتند. در ۲۰ سال اخیر، علم ساخت این سقف ها بسیار گسترش یافته است. این گسترش ها به دلیل انعطاف پذیری و بهینگی اقتصادی اجرای این سقف ها نسبت به سقف های ثابت است.

سقف متحرک حیاط در پاسداران تهرانسقف متحرک تراس در تهران

مزایای سقف باز و بسته شونده

به دلیل سبک بودن سقف جمع شوند و دوام پارچه و نوع سیستم حرکتی، این محصول صرفه اقتصادی بهتری دارد. همچنین، از لحاظ معماری برای تمام فاضاهای باز از تجاری تا مسکونی مناسب و قابل استفاده است.

هدایت آب بر روی سقف جمع شونده مکانیزم مناسبی دارد. این سقف بدلیل داشتن شیب و جنس پارچه مناسب، آب به سمت جلوی سازه که دارای آبراه است، هدایت شده و جریان می یابد. درنتیجه، بصورت کاملا مخفی از داخل ستون ها به سمت پایین و کف شور هدایت می گردد.

سقف های متحرک جمع شونده بدلیل داشتن قابلیت نورپردازی از سقف، نیازی به نورپردازی بطور جداگانه ندارند.

این سقف ها، قابلیت اضافه کردن شیشه های متحرک را دارند. بنابراین بعنوان یک سازه با قابلیت آب بند و هوابند بطورکامل محسوب می شوند. ازجمله مزایای این سقف هامی توان موارد زیر را نام برد:

 • گسترش فضای باز
 • محافظت درمقابل اشعه فرابنفش
 • محافظت درمقابل گرما
 • کیفیت بسیارعالی
 • قابلیت جابجایی بسیار راحت
 • قابلیت برپایی سریع
 • امکان استفاده در بحران ها
 • اقتصادی و به صرفه بودن

تنها ضعف این سقف ها این است که بدلیل وجود تیغه ها و پروفیل های آلومینیومی زیاد، عبور نور از این سقف ها کاهش خواهد یافت.

تفاوت سازه های پیش ساخته با سازه های متحرک

سازه های متحرک و باز و بسته شونده با سازه های پیش ساخته تفاوت های زیادی دارند:

در تمامی سازه های پیش ساخته، کل سازه یک جا تولید نمی شود. مثلا مصالح آماده شده و سپس سازه ساخته می شوند. اما سازه های باز و بسته شونده، یکجا در کارخانه سرهم شده و به نقطه موردنظر ارسال می شود.

سازه های باز و بسته شونده تا حدی دارای توانایی باز و بسته شدن هستند. این سازه ها را می توان یک جا جمع کرد یا در محل ساختمان گسترش داد.

این سازه ها در حالت بسته، از تعدادی میله های تقریبا موازی تشکیل شده است. سازه های باز و بسته شونده دارای کاربردهای بسیار گسترده هستند. این سازه ها می توانند در کاربردهای موقت تا فضاپیماها استفاده شوند.

سقف متحرک استخر در ویلا کردانسقف متحرک برقی رستوران صاحبقرانیه کرج گروه مهندسی تیوان

مهمترین کاربردهای سقف متحرک

امروزه به دلیل هزینه ها و محدودیت فضاها، در تمامی کسب و کارها سعی می شود از تمام فضاهای موجود بهترین استفاده لازم انجام شود. بنابراین، سقف های باز و بسته شونده بهترین گزینه برای این فضاها محسوب می شوند.

از جمله کاربردهای سقف های متحرک برقی، سقف متحرک رستوران برای پوشش فضای باز رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و سقف متحرک استخر است. همچنین در برج ها و دکل های بازشو یا تاشو، پل های اضطراری، جرثقیل ها، ساختمان ها و سرپناه های موقتی در مناطق دوردست استفاده می شود.

برای محوطه باز تالارهای پذیرایی پارکینگ ها و سقف متحرک استخرها، سازه های تفریحی مناسب و کاربرد دارند. همچنین در دیوارهای جداکننده یا سایر فضاهای سرپوشیده ی کشاورزی، صنایع بسته بندی و اسباب بازی، ابزارهای مکانیکی و صنعتی قابل استفاده هستند.

از سقف و سایبان متحرک می توان در مناطق زلزله زده و ویران شده، سیل زده که نیاز به سرپناه دارند استفاده کرد. این سازه ها در این مواقع، کمک زیادی به جان افراد خواهد کرد.

سقف متحرک پارچه ای حیاط در ویلا محمد شهر کرجسقف متحرک پارچه ای با بهترین کیفیت در تهران

ویژگی های سقف باز و بسته شونده

این سقف ها دارای ویژگی های زیر هستند:

 • باز و بسته شدن سریع
 • زیبا و مدرن بودن
 • سیستم هدایت آب پیشرفته
 • نورپردازی عالی و فوق العاده
 • فاقد هیچ گونه صدایی هستند
 • زیبا و شکیل هستند
 • درمقابل باد، باران و نور آفتاب مقاومت بالایی دارند.
 • سایز آنها بزرگ و معمولا دارای طول 10 متر و عرض نامحدود هستند.
 • تناسب زیادی برای بالکن ها، ترازها و فضاسازی فضای باز دارند.

همچنین سقف های متحرک و جمع شوند برقی با استفاده از یک موتور برق حرکت کرده و باز و بسته می شوند. این سقف ها به کمک انواع کلیدهای نصب شده روی دیوار، کنترل های رادیویی، سنسورهای آفتاب، باد و باران کنترل می شوند. در سقف های متحرک برقی می توان با استفاده از یک ریموت از فاصله 50 متر نیز سقف را در هر ساعت از شبانه روز، باز و بسته کرد.

انواع سقف جمع شونده

سقف های جمع شونده برای کمبود فضا خانه یا فضای محل کار بسیار کاربرد دارد. سقف های جمع شونده قادرند یک فضای باز را به محوطه ای سرپوشیده تبدیل کنند. در سقف های متحرک از سازه های ضد آفتاب و  پارچه های مقاوم پی  وی سی استفاده می شود. قیمت سقف متحرک بستگی به کاربرد و ابعاد آن دارد. برای استعلام قیمت، با ما در تماس باشید.

سقف متحرک پارچه ای پی وی سی

در برخی نقاط ایران به دلیل تنوع آب و هوایی، از مواد خاص مقاوم و مطابق با شرایط آن منطقه استفاده می شود. در برخی سقف های متحرک از پارچه پی وی سی استفاده می شود. این پارجه در سقف های جمع شونده باتوجه به تکنولوژی ساخت آن در دماهای مختلف از30- تا 70+ سانتی گراد دوام زیادی دارند. این نوع پارچه ها را می توان برای مناطق آی و هوایی مختلف از مرطوب و بارانی تا گرم و شرجی استفاده نمود.

سقف متحرک آلومینیومی

یکی از انواع سقف متحرک، سازه های آلومینیومی هستند که بدلیل آنادایز شدن روی این سقف ها، دوامی چند برابر دارند.

سقف متحرک آلومینیومی در ویلا کردان کرجسقف متحرک آلومینیومی با بهترین کیفیت در تهران

سقف متحرک شیشه ای

از این سازه می توان بعنوان یک فضای دلپذیر برای استراحت استفاده کرد. این سازه در کنار سقف و دیواره های شیشه ای اتوماتیک و متحرک خود، علاوه بر همخوانی با معماری ساختمان، به افزایش زیبایی محیط بیرون کمک زیادی خواهد کرد.

سقف متحرک شیشه ای در فضاهای کوچک نیز کاربرد دارد. در این فضاها می توان برای افزودن فضای پاسیو از این سقف کمک گرفت. همچنین، قسمتی از حیاط ویلایی را می توان به نشین یا آشپزخانه تبدیل کرد. این کار در کشورهای اروپایی و آمریکایی بدلیل فرهنگ به دلیل کامل شیشه کاربرد بیشتری دارد.

سقف تاشو و متحرک پلی کربنات

یکی از سقف های ترموپلاستیک است که با فیلتر کردن اشعه های مضر خورشید سبب بهره مندی کاربران از نور مفید خورشید می شود. ساخت و برپایی این نوع سقف ها بسیار راحت است. به دلیل حالت ضد ضربه بودن این نوع سقف ها، از آنها برای ساخت نورگیر هم استفاده می شود.

در خانه های ویلایی و استخرهای روباز بجای شیشه می توان ورق های پلی کربنات را نصب کرد. زیرا مقاومت پلی کربنات در برابر ضربه، 250 برابر بیشتر از شیشه است. همچنین، بدلیل سبک بودن و مقرون به صرفه بودن این نوع سقف، می توان از آن در تمامی مکان ها استفاده کرد.

2 پاسخ
 1. سهیل گفته:

  باسلام.
  خدمت همکار محترم، شرکت پادناتنت آماده ارایه انواع خدمات و تامین قطعات انواع سقف های متحرک به شما مجموعه محترم می‌باشد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *