مرکز تفریحی خان شاتیر

خان شاتیر سازه چادری

علت ساخت مرکز تفریحی خان شاتیر

خان شاتیر بزرگترین سازه چادری در جهان است. این چادر شفاف بسیار بزرگ به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان و دوازدهمین سالگرد تاسیس نورسلطان (پایتخت کشور قزاقستان) ساخته شده است.

خان شاتیر قزاقستان

ورودی این مجتمع که توسط نورمن فاستر معمار انگلیسی طراحی شده است سمبلی از نهایت ساختار فریبنده نورسلطان است. خان شاتیر یک علامت سمبلیک در ترکیب ساختمان­ هایی است که در امتداد کرانه چپ رودخانه یسیل ساخته شده­ اند.

نحوه طراحی و ساخت

این ساختمان­ ها از بنای قزاق­الی(مردم قزاقستان) و کاخ صلح و توازن شروع می­ شود یک خط فرضی که مسیر آن از عمارت ریاست جمهوری آک اوردا می­ گذرد و به برج بایترک می­ رسد. این خط با میله نقره ­ای خان شاتیر که بزرگترین سازه چادری در جهان است تا آسمان امتداد پیدا می­ کند.

خان شاتیر

یربول یلوف رئیس شرکت خان شاتیر گفت که برپا کردن چادر سه لایه ­ای که زمینه مجتمع را می­ پوشاند دشوارترین بخش ساختمان خان شاتیر بود. او گفت که پیچیدگی چادر باعث شد نیاز باشد تا سه پایه ­ای که گنبد خان شاتیر برروی آن قرار می­ گیرد یکی از دشوارترین بخش­ های کار شود و در هیچ کجای دنیا چنین مساحت بزرگی ساخته و پوشانده نشده است.

در حقیقت سخت ­ترین بخش ساخت بلندکردن پوشش و پوشاندن همه این مرکز بود.

خان شاتیر

یکی از نمونه­ های طراحی شده در این مرکز تفریحی حائز اهمیت است این می­ باشد که با توجه به تغییرات دمایی بین 35 درجه سانتی­ گراد تا منفی 35 درجه­ سانتی گراد  محیطی دلچسب و زیبا را فراهم می­ کند. برای رسیدن به انرژی مطلوب شرایط آب و هوایی را تحت کنترل خود درمی آورد و با پوشش چادر سه لایه شفاف خود اجازه عبور نور فیلتر شده را به زیرچادر بدهد. همین­طور در زمستان از طریق کنترل دما از تشکیل یخ درلایه داخلی جلوگیری کرده و جریان هوای گرم را تا سطح لایه داخلی کارگردانی می­ کند.

سازه کششی خان شاتیر

فهرست منابع:

مقاله “سازه چادری سازه ای پیشرفته در ساخت و ساز” ارائه شده در کنفرانس بین المللی عمران، معماری، میریت شهری و محیط زیست در هزاره سوم.

 

3 thoughts on “مرکز تفریحی خان شاتیر

  1. Pingback: معماری پایدار و سازه های غشایی - گروه مهندسی تیوان | سازه کششی ، سایبان چتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم