سایبان رستوران

طراحی، ساخت و اجرای سایبان چادری رستوران بهارستان به متراژ 400 مترمربع

دردید مردم عادی، کار معمار همراه با خلق زیبایی است و وظیفه مهندسان، برآوردن نیازهای عملی و کارکردن است. معمار، در نقش تعمیم دهنده طرح در همان حال که در جستجو برای تامین زیبایی و حفظ بصری است، باید نیازهای ساکنان یک بنا را به منظور حفاظت و ایمنی آنها شناسایی کند.

جای تعجب نیست که معماران، خالق زیبایی باشند و مهندسان تامین کننده سودمندی چرا که آموزش و دورنمای متفاوت معماران و مهندسان، حاکی از تفاوت اولویت آنها در طراحی است. ارجاعات خاصی به سازه های پارچه ای کششی، به روشن کردن این تفاوت ها کمک می کند.

انحنا یکی از الزامات برای پایداری یک فرم سازه ای پارچه ای است. این ویژگی در دنیایی که خطوط مستقیم و شکل های مستطیلی ساختمان های مدرن غلبه دارند، به سازه های پارچه ای شور و هیجان ذاتی می بخشند.

یک معمار ممکن است از کابل ها و دیرک های تکیه گاهی که خطوط مستقیم آنها در تقابل با انحنای پارچه هستند، استفاده کند تا شکل طناب ها و جرثقیل های صنعتی را به یادآورد. یک دکل مرتفع نوک تیز که بر فراز پارچه ای که آنرا نگه می دارد، امتداد می یابد و گویی نوک آن برای شکافتن آسمان هجوم می برد.

یک عامل معمارانه که سازه پارچه ای کششی را اینچنین تماشایی می کند، بازی آزادانه آنها در فضا است. آنها موافق با باد تکان می خورند و شکل هایشان که از نقاط مختلف دیده می شوند، پیوسته تغییر می کنند.

سایبان پارچه ای رستوران

در سازه های پارچه ای کششی، تاثیر بصری کار مهندس سازه چشمگیر است و بیان سازه ای تا اندازه ای اجتناب ناپذیر می شود. در اجرای بهتر سازه های کششی همکاری میان طراح و مهندس سازه بیشترین اهمیت است و طرح های موفق پیوند مناسبی از اهداف زیبایی شناسانه و عملکردی هردورشته را به نمایش می گذارند.

پروژه سایبان چادری رستوران بهارستان در شهر مرودشت در استان شیراز نمونه ای بارز از طراحی منحصر بفرد و معماری خاص سازه کششی است. پروژه در زمستان 98 کلید خورد و اتود های اولیه برای رسیدن به طرح اصلی توسط طراحان مجموعه آغاز شد. بعد از تایید نهایی طرح توسط کارفرما ساخت سازه و دوخت پارچه پی وی سی برند مهلر آلمان آغاز شد.

در بهار 99 پروژه آماده بهره برداری شد اما به دلیل شرایط سخت سلامتی و بروز بیماری کرونا در سراسر کشور برای نصب آن زمان دست نگه داشتیم تا شرایط بهتری فراهم شود. در تابستان 99 پروژه عظیم سایبان کششی به سرپرستی خانم مهندس نرگس دالوندی برای نصب به مرودشت فرستاده و زیر نظر بهترین افراد متخصص نصب در زمینه سازه های پارچه ای به بهترین شکل ممکن انجام شد.

برای دیدن تمامی پروژه ها اینجا را کلیک کنید.

مشخصات پروژه :

نوع سازه و اتصالات : فولاد st 37پارچه : PVC-PVDF مهلر آلمان
پوشش سازه : رنگ الکترواستاتیک کوره ایپوشش اتصالات : گالوانیزه گرم
متراژ : 400 متر مربعفرم : خیمه دوقله کج
مکان : رستوران فضای باز بهارستان مرودشت شیرازنوع کابل : استرند 8 میلیمتر
کاربری : سایبان رستورانمدت زمان طراحی، ساخت و اجرا : 90 روز
سال ساخت : مرداد 1399عمر مفید : +30 سال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *