سازه های کششی

سازه پارچه ای کششی چیست؟

این اصلاح آنچه را که یک فرد عامی ممکن است چادر بنامد توصیف می کند، واژه ای که اهل صنعت با بی میلی از آن اجتناب می کنند، چرا که نگرانی ها و مفاهیمی نظیر قابلیت شعله ور شدن، بی دوام بودن و مردمان کوچ نشین پر از گرد و خاک را در ذهن تداعی می کند. با وجود این نکات سازه های پارچه ای کششی، پوشش ها و یا تعریف کننده فضاهای محصوری هستد که در آنها پارچه از قبل شکل داده شده و پیش تنیده می شود تا فرمی را ایجاد کند که تحت تاثیر انواع بارها در محیط، پایدار باشد.

با اینحال در چنین تعریف محدودی، ویژگی همیشگی آنها یعنی جاذبه شان از قلم می افتد، سازه های پارچه ای کششی با جرات و جسارت،ارائه کننده اشکالی منحنی در جهانی از زوایای قائم هستند. آنها در محیط معمارانه ای که مملو از بکارگیری ماهرانه لایه ها و نازک کاری ها برای مخفی کردن رفتار یک ساختمان است، اشکالی های تک هستند که ساختار، نحوه رفتار و حتی اتصالات خود را جسورانه در معرض نمایش قرار می دهند.

سازه های کششی

تاثیر سازه های کششی بر بینندگان

تاثیر سازه های کششی بر یک رهگذر، ناگهانی، عمیق و جذب کننده است. او توسط فرم های تماشایی و جالب توجه آنها چنان هیجان زده می شود که اغلب قادر به توصیف آن نیست. نشریات معماری که کارشان بیان چنین توصیفاتی است، به نظر می رسد غالبا بی میل و یا ناتوان از انجام این کار هستند. گویی واژگانی که آنها برای شرح ویژگی های بصری معماری معاصر به کار می برند قادر به وصف فرم های نامانوس سایبان های پارچه ای نیستند.

با اینحال نویسندگانی که تحت تاثیر روش های مهندسی ساخت سازه های کششی قرار گرفته اند با زحمت جایی را در صفحات فناوری پایان مجلاتشان به سازه کششی اختصاص می دهند.

گنبد هزاره

انتخاب فرم سازه های کششی پارچه ای

سازه های پارچه ای کششی از این جهت که فرم هایشان تا حد زیادی از ملاحظات سازه ای نتیجه می شوند و به شکل بسیار تاثیر گذاری، جریان نیروها در سازه را انعکاس می دهند، با بهترین سازه های پوسته سنگی یا بتنی قابل قیاس هستند. برخلاف اغلب فرم های ساختمانی متداول، طرح سازه ها انها از بیان معمارانه شان جدایی ناپذیر است که اغلب موجب محو شدن مرزبندی مشخص بین نقش های مهندس سازه و معمار می شود.

بخش عمده ی ساخت و سازهای معاصر، هم به دلایل عملکردی و هم فرهنگی مستطیلی شکل هستند، یعنی فرم ها با خطوط مستقیم و زوایای قائم تعریف می شوند زوایای نامتعارف و شکل های منحنی به طور معمول با امساک و برای جلوه های نمایشی در معماری معاصر استفاده می شوند. گاهی اثر قدرتمند سازه های چادری در بناهایی نظیر ساختمان شرقی گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی را می توان دید.

در سازه های چادری کششی تمامی فرم ها اغلب منحنی هستند و زوایای کمی قائمه اند. معماران در چنین فرهنگ محدود و مقیدی از طراحی معاصر، به ندرت و گاهی نقشی برای انها پیدا می کنند و به طور معمول برای انها کمترین نقش بصری را در نظر می گیرند.

هیجان سازه های کششی به بیان جسورانه ی فناوری های برخاسته از آن و برآورد کردن الزامات فیزیکی پوشاندن فضا به صورتی کارامد و با صراحت بیانی، مربوط می شود. این همان کیفیتی است که چشمان مردم عادی را در هنگام دیدن سازه کششی با دهانه آزاد بزرگ، از تعجب باز می کند.

فهرست منابع :

کتاب سازه های پارچه ای کششی، نوشته کریگ هانتینگتون، ترجمه دکتر محمود گلابچی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم