آلاچیق مدرن؛ آشنایی با انواع طرح های آلاچیق مدرن و سنتی

آلاچیق یکی از مکان های خاطره انگیز برای بسیاری از ما است. اوقات خوشی را همراه با آرامش در دل طبیعت می توان زیر آلاچیق سپری کرد. امروزه انواع آلاچیق پارچه ای، آلاچیق مدرن و آلاچیق ویلا برای مکان های مختلف ساخته می شود. استفاده از آلاچیق و سایبان بخصوص در زیر تابش نور خورشید یا زیر باران بسیار دل انگیز است. آلاچیق ها طرح های مختلفی دارند و در انواع چوبی، فلزی و ثابت طراحی می شوند. در ادامه این مقاله با انواع آلاچیق و مصالح موردنیاز طراحی هریک آشنا خواهید شد.

طراحی آلاچیق مدرن و سنتی

آلاچیق یکی از گزینه های مناسب برای گوشه باغ ها، پارک ها یا باغچه بعنوان سرپناهی برای گذراندن اوقات در فضای باز است. معمولا وقتی صحبت از آلاچیق به میان می آید، در ذهن ما نمایی گبندی با اطراف باز تداعی می شود. اما امروزه انواع طراح های آلاچیق مدرن و سنتی وجود دارد. همچنین از مواد مختلفی ازجمله چوب و سنگ، فلز و آلومینیوم و پارچه پی وی سی در ساخت آن استفاده می شود.

انواع طرح های آلاچیق

هدف اصلی استفاده از آلاچیق، داشتن سرپناه مناسب در طبیعت است. بنابراین معمولا در ساخت آلاچیق از مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب استفاده می شود. زیرا استفاده از این مواد سبب می شود احساس بهتر و نزدیک تری با طبیعت داشته باشیم. معمولا ترکیب یکسانی از دو عنصر سنگ و چوب استفاده نمی شود. ترجیحا یک عنصر بیشتر از دیگری بکار می رود. این نوع طراحی سبب چشمگیرتر شدن آن می شود. اما علاوه بر سنگ و چوب، فلز نیز در ساخت آلاچیق کاربرد دارد اما برای نزدیک کردن آن به طبیعت از رنگ های مخصوص روی فلز استفاده می شود.

آلاچیق مدرن با سقف کوچک و عرض کم

در طراحی آلاچیق مدرن، تنوع زیادی وجود دارد. یکی از طرح ها به این صورت است که حتما نیاز نیست تمام محیط موردنظر برای آلاچیق، دارای سقف باشد. باتوجه به جهت تابش نور خورشید می توان در طراحی از سقف ها با عرض کم و طول زیاد در کنار دیواره استفاده نمود.

سقف و دیوار در امتداد هم

یکی از ایده های جدید برای طراحی آلاچیق مدرن این است که سقف و دیوار آلاچیق مرز مشخصی ندارند. این دو در امتداد هم هستند و سبب زیبایی و چشم انداز خاصی می شوند. این ایده در آلاچیق ویلا و مدرن کاربرد بیشتری دارد.

استفاده از حصیر در سقف و دیوار

استفاده از حصیر در طراحی آلاچیق، حس سنتی بودن و نزدیکی به طبیعت را به ارمغان می آورد. حصیر گزینه مناسبی برای استفاده در سقف و دیواره های آلاچیق است. حصیر رطوبت  را در خود نگه می دارد. در این صورت، با وزن باد از میان ساقه های آن هوای خنک در محیط آلاچیق جریان خواهد داشت.

آلاچیق پارچه ای

این آلاچیق را نیز می توان در دسته آلاچیق مدرن نامید. چنین آلاچیقی سقف پارچه با قابلیت جم شدن دارد. در سقف آن گیره های مخصوصی تعبیه شده که با استفاده از ریل های مناسب، امکان باز و بسته شدن سقف را فراهم می سازد. پارچه پی وی سی در این نوع آلاچیق کاربرد بیشتری دارد.

آلاچیق با دیواره پارچه ای

با استفاده از دیوارهای پارچه ای در آلاچیق می توان از نیم سایه حاصل از نور خورشید بهره مند شد. چنین دیواره هایی از تابش مستقیم آفتاب به داخل آلاچیق جلوگیری می کند. برای ایجاد هماهنگی در طراحی آلاچیق پارچه ای می توان از مبلمان با پوشش پارچه ای استفاده کرد. بدین منظور، معمولا از پارچه پی وی سی استفاده می شود.

آلاچیق با سقف چوبی مشبک

آلاچیق با چنین سقفی سبب ایجاد تنوع طرح و نقش می شود. در طرح های آلاچیق مدرن و سنتی، این نوع سقف مشاهده می شود.

آلاچیق ویلا

آلاچیق ویلا معمولا دارای سقف های چوبی است که تنوع زیادی دارد و بسیار شیک است. امروزه آلاچیق چوبی دارای طرح های مدرن و امروزی است و جذابیت خاصی دارد. انتخاب آلاچیق مدرن چوبی یکی از گزینه های مناسب برای آلاچیق ویلا محسوب می شود که حس نزدیکی با طبیعت را بیشتر القا می کند.

نکات طراحی آلاچیق

نوع طراحی و رنگ های استفاده شده و طراحی ظریف سبب ایجاد حلوه زیباتر می شود. نکات مهمی در طراحی آلاچیق باید مدنظر قرار گیرد که در ساخت نهایی یک آلاچیق چشم نواز بسیار موثر است:

  • هماهنگی میان مصالح و مبلمان: این فاکتور بخصوص برای آلاچیق چوبی و سنتی اهمیت بیشتری دارد. برای آلاچیق چوبی، می توانید از صندلی های چوبی با رنگ هماهنگ با چارچوب آلاچیق استفاده کنید.
  • نوع طراحی دیوار و سقف آلاچیق: یکی از نکات مهم در طراحی آلاچیق که نمای کلی را به آلاچیق می دهد، سقف آلاچیق است. باید طراحی آلاچیق را بگونه ای انجام داد که سقف مناسبی داشته باشند. برخی آلاچیق ها دارای دیوارهای کوتاه و برخی فاقد دیوار هستند.
  • استفاده از رنگ ها در طراحی: استفاده از رنگ های شاد و جذاب نیز ایده مناسبی برای طراحی آلاچیق مدرن و سنتی است. بخصوص استفاده از گل های رنگارنگ در این زمینه موثرتر خواهد بود. استفاده از ترکیب رنگ های گیاهی در طراحی آلاچیق سبب شاد شدن هرچه بیشتر محیط می شود.
  • نورپردازی در آلاچیق: ممکن است بخواهید لحظاتی از یک شب دل انگیز را در آلاچیق سپری کنید. در این صورت باید از قبل به این موضوع فکر کرده باشید و نورپردازی را در طراحی آلاچیق درنظر گرفته باشید. وسایل مناسبی برای نورپردازی انتخاب کنید و برای فضای آلاچیق از آنها استفاده کنید.

مصالح موردنیاز آلاچیق مدرن و سنتی

مصالح مختلفی را می توان در طراحی انواع آلاچیق استفاده کرد که مهمترین آنها در ادامه بررسی می گردد.

پارچه پی وی سی

این نوع پارچه به دلیل اینکه در شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم و ضدآب است، در برخی طرح های آلاچیق و سایبان ثابت و سایبان متحرک کاربرد دارد. به همین دلیل، این پارچه بعنوان پارچه سایبان پی وی سی نیز خوانده می شود. پارچه پی وی سی سایبان، مقرون به صرفه، محکم و سبک است.

سنگ و چوب

این نوع مصالح آلاچیق که هم در طراحی سنتی و هم  در طراحی آلاچیق مدرن به چشم می خورد، طرفداران زیادی دارد. استفاده از این مصالح طبیعی حس نزدیکی بیشتری با طبیعت را به همراه دارد. معمولا از چوب ترمو برای ساخت آلاچیق استفاده می شود.

فلز و آلومینیوم

امروزه آلاچیق های فلزی و آلومینیومی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. مهمترین مزیت فلز و آلومینیوم نسبت به چوب، وزن کم و انعطاف پذیری آن است. علاوه براین، این نوع آلاچیق بسرعت و براحتی در محل موردنظر نصب می شود. این نوع آلاچیق در هر نوع آب و هوایی و هر نوعی از آلاچیق مدرن و سنتی قابل استفاده است. معمولا در آلاچیق های فلزی بهتر است از رنگ های اپوکسی یا پوشش دریایی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در خدمتتون هستم